Online İşlemler
English

İletişim

Allianz Yaşam ve Emeklilik A.Ş.

Allianz Tower

Küçükbakkalköy Mah.

Kayışdağı Cad. No:1

34750 Ataşehir/İstanbul


Tel: (0216) 556 66 66

Faks: (0216) 556 99 79

  • Bize Ulaşın
  • İletişim

Sosyal Sorumluluk

  Allianz Yaşam ve Emeklilik ve Sosyal Sorumluluk

Kişilerin emeklilik dönemlerinde de kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlayan Bireysel Emeklilik Sistemi'nin sosyal boyutunu önemseyen ve sektörde pek çok ilke imza atan şirketimiz, edindiği tecrübelerini sosyal sorumluluk projeleriyle topluma aktarmayı görev edinmiştir. Bu kapsamda toplumsal duyarlılığı yüksek bir şirket olma çabasıyla Allianz Yaşam ve Emeklilik, ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına sosyal sorumluluk ve gönüllülük projeleriyle katkı sağlıyor.

Ülkemizde yaşlanan nüfusun yaşam şartları, karşılaştıkları zorluklar ve bunların giderilmesine yönelik konularda araştırmalar yapmak üzere 2006 yılında  Yaşlılık Araştırmaları Merkezi 65+ devam eden projelerimizden biridir.

Tamamlanmış projelerimizden birincisi Uluslararası Sualtı Arkeoloji Enstitüsü (INA) ortaklığı ve Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı’nın (TINA) katkılarıyla 2006 yılı sonunda başlayan ve 2009 yılında tamamlanan 550 Türk denizcisinin ve onlara yardım eden Japon balıkçıların anısını canlandırmak amacıyla "Ertuğrul Fırkateyni: Japonya'da bir Türk Gemisi"  projesidir. 

Tamamlanan diğer bir projemiz ise 2006 yılında başarıyla sonlandırılan Safran Projesi. Şirketimiz 3 yıl süren proje boyunca Şanlıurfa Harran Ovası’nda Kuruyer Köyü, Çütlük Mezrası’nda TEMA ve Harran Üniversitesi işbirliğiyle Safran Bitkisinin Gen Kaynaklarının Korunması ve Tarımının Ülkemizde Yeniden Yaygınlaştırılması Projesi'ne destek vermiştir.  

Bu projelerle birlikte çalışanların bir sivil toplum kuruluşu (STK) ile işbirliği içinde topluma katkıda bulunmalarına hem de mevcut pozisyonlarında ve kariyer yollarında kendilerini daha da başarılı kılacak yetkinlikleri artırmalarına yardımcı olmak amacıyla Özel Sektör Gönüllüler Derneği’nin (ÖSGD) danışmanlığında çalışanlara  “Toplumsal Proje Geliştirme” isimli gönüllülük eğitimi verilmektedir. Eğitim programında çeşitli STK’larla işbirliği halinde gerçekleştirilecek projeler tasarlanmaktadır. 2007 yılında başlayan eğitim programı kapsamında 2010 sonu itibariyle 74 çalışan, 13 farklı projeyi hayata geçirmiştir.

Bir diğer gönüllülük projesi olan İz Bırakanlar – Yontu projesi Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’yla birlikte yürütülecek ve Cumhuriyet'in 50. Yıl Heykelleri’nin temizlenecektir. Yontu projesi, uzun vadede gönüllülük bilincinin ve gönüllü çalışmanın tüm Yapı Kredi ailesinde yaygınlaşmasını amaçlayan ve ilk olarak 2009 yılında başlatılan Yapı Kredi Gönüllüleri projesi kapsamında oluşturulan İz Bırakanlar ekibinin ilk projesidir. 

Yaşlılık Araştırmaları Merkezi (65+)

“Yaşlılık-emeklilik" konularının sosyal boyutunu Türkiye kamuoyunun gündemine getirmeyi ve henüz ülke gündeminde öncelikli olmayan yaşlı ve yaşlanmakta olan nüfus konusunda bir bilgi paylaşımı platformu oluşturmak amacıyla Yaşlılık Araştırmaları Merkezi (65+) kuruldu. Şubat 2006 tarihinden itibaren şu çalışmalar gerçekleştirildi:

  • Aralık 2006: Türkiye’de ve Dünya’da yaşlılık üzerine yapılmış araştırmalardan bir veri tabanı oluşturuldu. Ülkemizde yaşlılığın algılanışı ve yaşlıların güncel sorunları üzerine kalitatif ve kantitatif “Yaşlıların Dünyası” araştırmasını gerçekleştirdi.
  • Mart 2007: İnternet üzerinden herkesin ulaşabileceği ve ücretsiz üye olabileceği, yaşlılara yönelik araştırmaları ve konuları içeren yaşlılık portalı www.yaslilikrehberi.org.tr kuruldu.
  • Mart - Haziran 2007: Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ile işbirliği içinde 94 kişiye Bilgisayar ve İnternet Kullanımı Eğitimi verildi.
  • Haziran 2007: CEREPRI tarafından hazırlanmış olan “ev kazaları” broşürü Türkçe’ye tercüme edilerek, Yaşlı İstismarı Farkındalık Gününde Akşam gazetesi ile Türkiye çapında dağıtımı yapıldı.
  • Mart 2008: 18-24 Mart Yaşlılar Haftası dolayısıyla, 20 Mart-9 Nisan 2008 tarihleri arasında 3 bin 500 kişinin katıldığı “Gençlere Taş Çıkartanlar Anketi” düzenlendi. Portal ve şirketimiz satış ekipleri kanalıyla ufak anketler düzenlendi.
  • Haziran 2008: Proje IPRA’nın düzenlediği Golden World Awards 2008’de “mevcut hizmetlerin tüketici iletişimi” kategorisinde birincilik ödülü kazandı.
  • Haziran 2009:  Yaşlılık dönemine ilişkin bir geçim endeksi oluşturulmasına katkı sağlamak, elde edilen kapsamlı verilerin değerini periyodik olarak tekrarlayarak artırmak amacıyla Boğaziçi Üniversitesi ve TNS PİAR’ın işbirliğinde gerçekleştirilen ilk “Yaşlılık Geçim Endeksi”nin sonuçları açıklandı. (yaslilikrehberi.org)
  • Haziran 2011: İlki 2009 yılında gerçekleştirilen "Yaşlılık Geçim Endeksi Araştırması"nın ikincisinin sonuçları açıklandı.

 

Ertuğrul Fırkateyni: Japonya’da bir Türk gemisi

Ertuğrul Firkateyni Projesi, 1890 yılında Japonya’da sulara gömülen Ertuğrul Firkateyni’nin kalıntılarının tespiti, şehit olan ve kurtarılan denizciler ile onlara yardım eden Japon balıkçılarının anısının hem Türkiye’de, hem de Japonya’da canlandırılması amacıyla, Uluslararası Sualtı Arkeoloji Enstitüsü (Institute of Nautical Archaeology-INA) ortaklığı ve Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı’nın (TINA) katkılarıyla Aralık 2006’da başlatıldı ve 2009 yılında tamamlandı. 3 yıllık dönemde

Türkiye’den ve dünyadan sualtı arkeolojisinin önemli isimlerinden oluşan bir ekibin sürdürdüğü araştırma çalışmaları ve dalışların yanı sıra Ertuğrul Firkateyni’yle ilgili toplumsal hafızanın güçlendirilmesine yönelik etkinlikler de gerçekleştirildi

Bunlardan ikisi; 3 Ocak 2008 tarihinde gerçekleşen Ertuğrul Firkateyni’nde yakınları bulunanların bir araya getirildiği, “mürettebat yakınları buluşması” ve Ertuğrul Firkateyni’ni yeni kuşaklara taşımak amacıyla Yapı Kredi Kültür Sanat işbirliğiyle hazırlanan çocuk kitabıdır.

Ertuğrul Firkateyni projesi, resmi makamlar tarafından da desteklendi ve dikkatle izlendi. Eski Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, Haziran 2008’de gerçekleştirdiği Japonya programı kapsamında, Kushimoto kentine giderek Ertuğrul Anıtı’ndaki törene katıldı ve Ertuğrul Müzesi’ni ziyaret etti.

Proje, Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği’nin (International Public Relations Association-IPRA) düzenlediği Golden World Awards 2008’de “sponsorluk” kategorisinde birincilik ödülü kazandı.

Safran Projesi

TEMA ortaklığında ve Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin desteğiyle 2003 yılı Eylül ayında başlatılan Safran (Safran Bitkisinin Gen Kaynaklarının Korunması ve Tarımının Ülkemizde Yeniden Yaygınlaştırılması) Projesi, Kasım 2006’da tamamlandı.

Safran projesi başlatılırken en önemli amaçlardan biri, proje isminde de belirtildiği gibi unutulmakta olan gen kaynağının korunması ve tarımının yaygınlaştırılmasıydı. 3 yıllık dönemin ardından safran soğanları çoğaltılır, yeni yetiştirme teknikleri denenirken, safran tarımı özellikle basında yer alan haberlerin ardından birçok kesimin ilgisini çekti.

Projenin bitiminde başta safran tarımı olmak üzere bu projede elde edilen deneyimler bir kitap aracılığıyla yayınlandı. “Harran’da Safran Çiçekleri” isimli kitap Aralık 2007’de basıldı.

GFK Türkiye tarafından 2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre Safran Projesi, Türkiye’nin en bilinen 5 çevre projesi arasında sayılıyor. Safran, IPRA tarafından düzenlenen Golden World Awards yarışmasında “çevre” kategorisinde birincilik ödülü (2004), Birleşmiş Milletler Onur Ödülü (2004), Active Academy Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü (2004), Platin dergisi Zirvedekiler – Sosyal Sorumlulukta Türkiye’ye Işık Saçan Proje Ödülü (2005) gibi birçok ulusal ve uluslararası ödüle layık görüldü.