Online İşlemler
English

İletişim

Allianz Yaşam ve Emeklilik A.Ş.

Allianz Tower

Küçükbakkalköy Mah.

Kayışdağı Cad. No:1

34750 Ataşehir/İstanbul


Tel: (0216) 556 66 66

Faks: (0216) 556 99 79

  • Bize Ulaşın
  • İletişim

Bireysel Emeklilik'te Düzensiz Ödeme

Bireysel Emeklilik hesabınıza yatırılmayan katkı payının üzerinden 3 ay geçmesi durumunda emeklilik sözleşmeniz “düzensiz ödeme” durumuna geçer. Eksik kalan tutarı en kısa zamanda emeklilik hesabınıza yatırmanızla birlikte devlet katkısı ve diğer avantajlarınızı yeniden kazanabilirsiniz.

Emeklilik şirketleri, bu durum gerçekleştiğinde katılımcılarına bildirmekle yükümlüdür.

Düzensiz ödeme durumu nasıl düzeltilebilir?

Eksik olan katkı payınızı en kısa zamanda emeklilik hesabınıza yatırmanız halinde sözleşmeniz düzensiz ödeme durumundan çıkarılır. Böylece devlet katkısı avantajınızdan vazgeçmemiş olursunuz. Ayrıca emeklilik tasarrufunuzu düzenli yapmanızı teşvik için mevzuat gereği getirilen 2021 yılındaki devlet katkısı kontrolünden** yararlanabilirsiniz.

Hangi aylarda aksama olduğunu öğrenmek için web sitemizdeki Bireysel Online bölümüne şifreniz ile giriş yapmanız yeterlidir. Sözleşmenizin ana sayfasında bulunan Yatırılmamış Katkı Payı başlığı altında eksik katkı paylarınızı görebilirsiniz.

Eksik kalan katkı paylarınızı yatırabilmek için 444 0 953 nolu Müşteri Hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

*01.01.2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

**Devlet Katkısı Kontrolü nedir? Oranları nelerdir?

Devlet, düzenli tasarruf yapanlar için kesintiler bakımından çok önemli bir avantaj sunuyor. Devlet katkısı kontrolü sayesinde; düzenli katkı payı yatıranlar sistemden ayrılmak istediğinde, emeklilik şirketinin o güne kadar yapmış olduğu toplam kesinti tutarı, hesaplarında bulunan devlet katkısının belirli oranlarını geçemez. Bu oranlar ise sözleşme yılına göre değişir.  

Ayrılma durumunda; emeklilik şirketinin yapmış olduğu toplam kesinti tutarı devlet katkısı kontrolüne 01.01.2021 tarihinden itibaren başlanacaktır. 01.01.2016 tarihinden önceki dönemde elde edilen birikimden alınan toplam kesinti tutarı devlet katkısı kontrolünde dikkate alınmaz.

Sözleşme Yılı Devlet Katkısı Kontrol Oranı
6 %60
7 %70
8 %80
9 %90
10+ %100

Örnek: Mart 2016 tarihinde Sistem'e girmiş olan sözleşmenin Mart 2023 (7.yıl) tarihinde sistemden ayrılması halinde toplam kesinti tutarı katılımcının devlet katkısı hesabındaki tutarın %70’i ile karşılaştırılarak kontrol edilir ve fazladan kesilen tutar iade edilir.

Önemli!
•    Kontrol tarihi itibarıyla toplam birikim tutarı, yıllık brüt asgari ücretin 10 katını aşan sözleşmelere kontrol uygulanmaz.
•    Düzensiz ödeme içeren sözleşmeler için devlet katkısı kontrolü uygulanmaz.